مقالات

تاریخچه شمع

تاریخچه شمع

متن در مورد شمع

در این متن در مورد شمع و تاریخچه ساخت شمع از قرن بیستم تا عصر حاضر می‌خوانیم و پس از مطالعه این مقاله اطلاعات ما در خصوص شمع به ظاهر ساده بیشتر خواهد شد.

تاریخچه شمع در ایران

تاریخچه شمع

تاریخچه شمع به بیش از 5000سال پیش بازمیگردد . در آن زمان از چربی حیوانات از طریق خیساندن مواد مغذنی در چربی آب شده حیوانات توسط مصریان باستان استفاده میشد و در ساخت شمع‌ها از فیتیله استفاده نشده بود .

 

در ابتدا رومیان باستان اقدام به ساخت شمع‌های فیتیله‌دار کردند. در آن زمان رومیان پاپیروس‌های رول شده را چندین بار در پیه‌های نهنگ یا موم عسل فرو میبردند و از شمع‌های تولید شده برای روشنایی استفاده میکردند . بعد از رومیان این بار مصریان شروع به ساخت شمع‌های فیتیله‌دار کردند که زمان آن به 3000سال قبل از میلاد بازمیگردد.

 

پاپیروس

 

پاپیروس چیست؟

پاپیروس یا قرطاس یا کاغذ حصیری از نام نی‌آبی بسیار بزرگی به نام نی مرداب گرفته شده است که از ساقه آن مصریان کالاهایی را برای نوشتن تهیه میکردند که در واقع گونه اولیه کاغذ‌ها است .

مصریان باستان از 2هزار سال پیش از میلاد از گیاه پاپیروس  نوعی از نی مرداب که محل رویش آن اطراف رود نیل است کاغذی را تهیه میکردند و کاغذ پاپیروس نام گرفت و از این کاغذ در ساخت شمع‌های خود نیز استفاده میکردند .

طبق تحقیقات به دست آمده شمع‌های فیتیله‌دار اولیه از موم گیاهان ساخته میشد، در واقع شمع‌های طبیعی نیز بودند.

 

شمع چیست و چگونه تولید می شود

 

شمع چیست

در گذشته از شمع برای تولید نور و گاهی برای تولید گرما استفاده می‌شد که در ابتدا شمع دارای یک ریسمان بودن که در توده هایی از موم بکار رفته بود و امروزه آن توده ها جای خود را به انواع مختلف از پارافین‌ موجود رد بازار داده است.

شمع چگونه تولید می شود

شمع در ابتدا توسط فنیقی‌ها در قرن هجدهم با چربی نهنگ ساخته شد .آنقدر نور و گرمای شمع‌ها‌ خوب و ایده‌آل بود که بالَُِن واحد شمارش شمع‌ها شد.

 

استفاده از شمع در مراسمات مختلف

شمع‌ طبیعی:

شمع‌ طبیعی شمع‌هایی هستند که در ساخت آن‌ها از هیچگونه مواد شیمیایی استفاده نشده است . شاید امروزه این موم‌های طبیعی در کارخانه‌ها و شرکت‌های مختلف به شکل‌های متفاوتی ساخته شوند مثل ورق‌های موم عسل اما ماهیت اینگونه شمع‌ها طبیعی و از دل طبیعت است.

چه کسی و چگونه اولین شمع را ساخت

بعد از آن شمع‌های گچی و پارافینی در سال 1823 توسط مانژو و سیمونَن که فرانسوی بودند ساخته شد.

تاریخچه‌ شمع در کشورهای مختلف

تاریخچه شمع در کشورهای مختلف چین و ژاپن و هند چه بوده؟

چینی‌ها نیز برای ساخت شمع‌ها از لوله‌های کاغذی قالب‌گیری شده استفاده میکردند و برای ساخت فیتیله آن از الیاف گیاه برنج بهره می بردند .

در ژاپن برای ساخت شمع از صمغ درختان و در هند میوه‌های درخت دارچین را می جوشاندند و از آن به عنوان موم شمع استفاده میکردند.

در گذشته شمع‌ها برای مراسمات مذهبی نقش بسیار مهمی را داشتند و یهودیان جشنواره نور به نام هانکو برگزار میکردند که در آن از شمع استفاده میشد و تاریخش به 165 سال قبل از میلاد باز میگردد . همچنین در کتاب مقدس مسیحیان به وجود شمع اشاره شده و گزارش شده که امپراطور کنستانتین در قرن چهارم دستور داده است که در زمان برگزاری جشن پاک از شمع استفاده شود.

در نیمه اول قرن بیستم زمانی که صنعت نفت رشد یافت استفاده از شمع نیز بیشتر شد ;  محبوبیت استفاده از شمع در اواسط سال 1980 زمانی که علاقه به استفاده از شمع به عنوان کالایی که میشد علاوه بر استفاده از نور برای تزیین استفاده کرد روز به روز بیشتر شد و همین اتفاق باعث پایداری شمع شد . در این زمان شمع‌ها در طیف وسیعی از طرح‌ و رنگ و ابعاد و رایحه ساخته میشدند .

شمع‌ها مسیر طولانی را از زمان اولیه طی نموده اند هرچند که دیگر استفاده از شمع به عنوان منبع اصلی نور برای روشنایی به کار گرفته نمیشود اما محبوبیت شمع افزایش یافته و همین باعث شده است تا کارخانه‌ها و کارگاه‌ها و حتی در منازل به عنوان شغل خانگی برای درآمدزایی استفاده شود و حتی هزاران نفر از طریق ساخت شمع به درآمد برسند.

شمع در ادیان مختلف

تاریخچه شمع در ایران

اولین کارخانه شمع سازی ایران 153 سال پیش یعنی در سال 1278 هجری قمری تحت آموزش موسیو فوکتی ایتالیایی که معلم فیزیک و شیمی مدرسه دارالفنون بود و توسط شاگران وی باقرخان تاسیس شد . روزنامه دولت علیه ایران در این خصوص می‌نویسد که  در ماه ذیحجه سال 1278(ه.ق)قرارداد فوکتی تمام می شود .

اما چون بعضی از کارها را به شاگرد خود باقرخان آموزش نداده بود دو ماه دیگر با وجود اینکه قراردادش تمام می‌شود در دارالخلافه الباهره می‌ماند تا آموزشش کامل شود و بعد اتمام آموزش‌های خود به ایتالیا می‌رود . داستان تاسیس و اخبار این کارخانه شمع سازی را روزنامه دولت علیه ایران در ادامه روند کارخانه در تاریخ دوازدهم محرم سال یک هزار و دویست و هفتاد و نه (ه.ق) در شماره 525 اینچنین می‌نویسد :

این کارخانه شمع سازی در حال اتمام است و پس از اتمام شمع حاصله با شمع روسی تفاوتی نخواند داشت ومی‌تواند تمام نیازهای شمع ایران را برطرف کندو نیازی به واردات شمع نخوهیم داشت .

انواع مختلف شمع

انواع مختلف شمع که مجموعه شمع نورا به تولید آن پرداخته است .

مجموعه شمع نورا افتخار این را داشته تا بتواند با استفاده از دانش ساخت شمع به تولید شمع های(شیشه ای,، دریایی، بیزوکس، قلمی، وارمر و دکوراتیو )بپردازد که علاوه بر استفاده از شمع برای تزیین منازل خود میتوانید با خریداری محصولات برند نورا کندلز  و هدیه به عزیزان خود  آن‌ها را نیز از زیبایی شمع بهره مند کنید.

شمع علاوه بر زیبایی که دارد برای پاکیزگی محیط از انرژِی‌ منفی کاربرد دارد چرا که در ساخت این محصول سه عنصر خلقت به کار رفته است .

استفاده از شمع در مراسمات مختلف

حال که با تاریخچه شمع آشنا شدیم بهتر است با عناصر پنج گانه جهان هستی که در شمع وجود دارد نیز آشنا شویم .

جهان هستی از عناصر اصلی آب، آتش، باد، خاک و چوب تشکیل شده و در دل این عناصر شعور الهی و راز زندگی نهفته شده است . هر کدام از عناصر نام برده شده تاثیری در عالم هستی دارند . آن‌چه در شمع وجود دارد که باعث می‌شود به عناصر آفرینش مرتبط شود وجود این ویژگی ها است .

استفاده از شمع در مراسمات مذهبی

آتش عنصر ‌ی است که وجودش روشنایی بخش و حرارتش به روح و روان ما گرما میبخشد. به همین دلیل شمع به عنوان عنوان نماد آتش عنصری مقدس و پاک در مراسم های معنوی، مذهبی و … وجود دارد .

موم شمع یا پارافین نمادی از خاک، شعله شمع آتش، دود شعله باد، موم ذوب شده آب، فیتیله شمع چوب می باشد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *