مقالات

عوامل تاثیرگذار بر قیمت شمع

عوامل تاثیرگذار بر قیمت شمع

عوامل تاثیرگذار بر قیمت شمع

 

عوامل متعددی بر قیمت شمع تاثیر می‌گذارند که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که مواد تشکیل دهنده اصلی شمع هستند .

پارافین

پارافین ماده ای است که از نفت تشکیل شده این ماده نفتی به 3 نوع جامد مایع و ژله ای و نوع جدید آن گل تقسیم بندی می‌شود. علاوه بر پارافین‌های تشکیل شده از نفت می‌توان به پارافین های گیاهی مثل سویا وکس، موم نخل، موم عسل نیز اشاره کرد که طبیعی هستندو هر کدام قیمت متفاوتی دارند .

پارافین جامد به چند نوع نیم الی 6 درصد تقسیم می شود و کاربردهای مختلفی دارند .مثلا پارافین نیم درصد یا کریستال را که دارای شفافیت و انعطاف است بیشتر برای شمع‌هایی مثل دریایی یا شمع‌های جامدی که می‌خواهند چیزی در آن دیده شود استفاده می‌کنند . لازم است به این نکته اشاره شود که درصد پارافین بر روی ساعت سوخت شمع می تواند تاثیر‌گذار باشد هرچه درصد خالصی پارافین کم‌تر باشد علاوه بر ساعت سوخت پایین رنگ زرد و بویی نامطبوع دارد .

در بسیاری از شمع‌های شرکتی که ساعت سوخت و کیفیت اهمیت ندارد از پارافین‎‌های با درصد خالصی کم‌تر استفاده می‌شود.

پارافین ژله‌ای علاوه‌بر شکل ژله ای نحوه ذوب کردن متفاوتی هم دارد به این دلیل که اگر پارافین حرارت بسیاری ببیند حباب می‌زند و شمع دیگر زیبایی چندانی نخواهد داشت . شفافیت پارافین ژله‌ای بسیار زیاد است و از آن در شمع‌هایی مثل شمع پری دریایی که میخواهیم صدف‌ها در آن دیده شوند استفاده می‌شود.

پارافین گیاهی مثل سویا‌وکس و موم نخل و موم نارگیل بیش‌تر در شمع‌های دست‌ساز استفاده می‌شوند.

پارافین‌های موم عسل یا بیزوکس به صورت قالبی، کیلویی و ورقه‌ای تقسیم می‌شوند . از نوع قالبی و کیلویی آن می‌شود در ساخت شمع‌های قالب سیلیکونی هم استفاده کرد و با ورقه ای می‌توان شمع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قلمی یا شمع‌های فانتزی استفاده کرد این نوع پارافین به حرارت حساس بوده و با حرارت زیاد از حالت خود خارج می‌شود و در هوای گرم نباید نگهداری شود. اگر قرار است برای ساخت شمع‌های خود از نوع ورقه‌ای استفاده کنید لازم است به شما بگویم که برای گرم کردن این نوع می‌شود از حرارت ملایم سشوار با فاصله تقریبا نزدیک به مدت چند ثانیه استفاده می‌شود و قابل فرم‌دهی است .

رنگ شمع

رنگ شمع به انواع مکعبی، قرصی، مایع تقسیم بندی می شود . رنگ های مکعبی حالتی شبیه به مکعب همراه با غلظت رنگ بسیار دارند که اصولا در یک بسته 4 دانه مکعب وجود دارد منظور از غلظت رنگ در این نوع این است که با انداختن یک و نیم دانه از رنگ کعبی می توانید حدود یک کیلو پارافین را رنگ دهی کنید . رنگ های قرصی در بسته های پلاستیکی کوچک دانه های ریزی از رنگ وجود دارد و رنگ های مایع که در قوطی به صورت مایع هستند و تنوع رنگ کمتری دارند . متنوع ترین رنگ ها را می‌توان در نوع رنگ مکعبی یافت که علاوه بر رنگ‌های اصلی (سرد و گرم)، ترکیبی نیز دارند .

فیتیله

فیتیله از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت شمع است . فیتله دارای 2 نوع نخی از جنس نخ کتان درجه یک و نخ‌های حاوی پلاستیک و نوع چوبی است . فیتیله‌ها دارای سایز متفاوت هستند که سایز آن‌ها بستگی به قطر شمع انتخاب می‌شود . اگر سایز فیتیله مناسب قطر آن نباشد 2 اتفاق می‌افتد :

1)اگر فیتیله استفاده شده از قطر شمع بزرگ تر باشد باعث می‌شود سریع‌تر بسوزد در نتیجه شمع سریع‌تر تمام می‌شود.

2)اگر فیتیله استفاده شده از قطر شمع کوچک‌تر باشد باعث می شود شمع در جایی قدرت روشن ماندن را نداشته باشد در نتیجه به اصطلاح خفه شود.

بسته‌بندی

بسته‌بندی‌ هم می‌تواند مدل‌های مختلفی داشته باشد و بر روی قیمت شمع تاثیر دارند .

 

ارسال

ارسال بر نقاط مختلف کشور به دو صورت ارسال با تیپاکس یا پست و در سفارشات عمده با باربری امکان‌پذیر و هزینه ارسال بر عهده مشتری است . مجموعه شمع نورا هزینه ارسال را برای خرید بالای 300هزار تومان رایگان در نظر گرفته است اما هزینه ارسال با باربری به صورت توافقی است.

 

مدل شمع

مدل شمع نیز به نوبه خود از عوامل تاثیر گذار بر قیمت شمع است . شمع‌های دکوراتیو که حالت خاصی از شمع‌ها هستند و اشکال مختلفی دارند عموما در قالب‌های سیلیکونی ساخته می‌شوند قیمت این شمع‌ها رنج متفاوتی را دارد و برحسب نوع پارافین و مقدار پارافین مصرفی، رنگ، فیتیله قیمت‌گذاری می‌شود . عوامل تاثیر گذار بر قیمت شمع در شمع‌های جار و شیشه‌ای علاوه بر شیشه، مقدار پارافین مصرف شده، رنگ، نوع فیتیله(نخی یا چوبی) است . کار‌های بتنی همانند شمع های جار و شیشه ای قیمت‌گذاری می شوند .در شمع‌های پلی استر هزینه رنگ کردن پلی استر بر روی عوامل تاثیر گذار اضافه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *